През последните няколко години WordPress се превърна в една от най-популярните Системи за Управление на Съдържанието /CMS/, а причините за това са изключително улеснената работа с платформата, голямата общност от потребители и не на последно място – GNU лиценза.
Ако допреди няколко години човек можеше да намери WordPress тема само в официалната директория за теми, както и на още няколко други места, то днес съществуват множество ресурси с безплатни и платени теми. Изборът на подходяща WordPress тема може да се окаже трудна задача както за начинаещия блогър, така и за по-опитните потребители, които искат да освежат визията на блога си. WordPress се превърна в предпочитана платформа не само за блогове, но и за лични и корпоративни сайтове. Поради тази причина днес има голямо разнообразие от теми:
- стандартни блог теми – най-често срещаният вид
- теми за презентиране на мулитимедия – фото-блогове и видео-блогове
- портфолио теми – използвани предимно от дизайнери и фотографи.
- теми с решетъчна структура – подходящи за сайтове с богато съдържание като новинарски портали.
- лични wordpress теми – наричани също lifestream теми, които лесно се интегрират с микро-блоговете и социалните мрежи
Безплатните WordPress теми
Съществуват хиляди безплатни WordPress теми. Сред тях се намират и истински находки – теми с привлекателен дизайн и кадърно написан код, който при нужда лесно може да бъде разчетен и променен.
Но за съжаление има и такива, които са с непрофесионален дизайн и с код, който понякога може да окаже негативно влияние върху SEO оптимизацията на блога ви. Например теми, при които на една страница многократно се повтарят h1 и h2 тагове; теми при които заглавието – title е еднакво на всички страници на блога. Винаги трябва да се внимава при избора на безплатна WordPress тема, защото съществуват и такива, в които са интегрирани афилейт линкове или зловреден код.
Платените WordPress теми (Premium themes)
Цените на платените теми варират между 15$ и 150$. Причината за голямата разлика в цените се крие в качеството и в разнообразните лицензи, с които се продават темите. Затова преди да закупите даден темплейт, винаги прочитайте внимателно лицензионните споразумения. При някои лицензи например, купувачът е длъжен да запази линковете във футера или пък да използва WordPress темата само на един домейн.
В повечето случаи платените WordPress теми са по-качествени от безплатните и се използват от по-малко блогове, така че дизайнът ви няма да е толкова много “употребяван”. Ако все пак държите вашият сайт да има уникален уеб дизайн, можете да наемете някой уеб дизайнер, който да промени дизайна на темата според вашите изисквания и да я направи уникална. Въпреки че цените за такива услуги варират при различните уеб дизайнери, смея да твърдя, че този вариант е по-евтин от създаването на изцяло нова и уникална тема за WordPress.
Какъв тип тема да изберем?
В последно време се наблюдава тенденцията все повече уордпрес теми да са с решетъчна структура или с така наречения magazine-style. Ако смятате да публикувате по няколко поста на ден или ако публикациите ви са от множество автори в разнообразни области, то тогава “magazine” темите са правилният избор за вас. Според мен този тип теми са крачка напред в развитието на wp темите, но те не са подходящи за всички сайтове. Ако искате да направите собствен блог, все пак класическият блог дизайн е по-подходящ.
Колко колони да има темата?
След като вече сте решили от какъв тип да е темата ви, остава да решите и колко колони ще са ви необходими. Стандартните блог теми имат в повечето случаи две или три колони. Ако възнамерявате да поставите повечко информация в сайдбара (например: рекламни банери, връзки към други сайтове, облак с етикети, последните ви съобщения от twitter), то тогава темите с три колони са подходящи за вас. При избора на дизайн е важно да се намери правилния баланс и да не се допуска грешката, страничните колони да заемат прекалено голямо място и да отвличат вниманието на посетителя от съдържанието на блога.
Поддръжка и ъпдейт
За разлика от безплатните теми, почти всичи платени имат добра поддръжка. Пример в това отношение са Woothemes, които освен подробна документация имат и отделен форум за всяка една своя тема. Форумите са изключително полезни и могат да се четат от всички, закупили WordPress теми от Woothemes. WordPress често се ъпдейтва и в редки случаи това създава проблеми на някои теми, затова е добре да имате към кого да се обърнете в подобна ситуация.
Лесно ли могат да се добавят джаджи (widgets)
В документацията на много теми вече пише “widget-ready”, което ще рече, че лесно могат да се добавят нови джаджи в сайдбара или да се редактират наличните. Ако не сте добре запознати с редактирането на код, ви предлагам да обърнете внимание и на този аспект.
Графичен дизайн и четливост
Разбира се, атрактивната визия е от голямо значение при избора на тема. Въпреки това трябва винаги да се има предвид, че съдържанието е най-важното за един блог. Винаги обръщайте внимание на малките детайли, както и на контраста. Ако четливостта на текста не е оптимална, потърсете друга тема.
SEO
Една зле написана тема може да ви създаде доста главоболия при борбата за добро класиране в търсачките. Повечето безплатни WordPress теми са зле оптимизирани в това отношение, защото дизайнерите им наблягат на завладяващата визия, а не на правилната структура и SEO. Често срещани SEO грешки са: многократно повторение на h1 и h2 тагове на една страница; еднакъв title таг на всички страници на блога; дублирано съдържание при категориите и етикетите.
Абонирайте се за RSS емисията на блога ми, за да не пропуснете някои от следващите публикации на тема WordPress. В тях ще ви разкрия някои от най-популярните ресурси за качествени безплатни и платени уордпрес теми.